הקדמה

נכתב ע"י alexL בו', 01/11/2019 - 10:22

ישראל היא מדינה של כימיה אורגנית מתקדמת ומפותחת. מתוך ארבעה (נכון לעת כתיבת השורות האלה) פרסי נובל בכימיה, אשר קיבלו מדענים ישראליים, שלושה ניתנו על מחקרים בתחום כימיה אורגנית. המסקנה המתבקשת על סמך זאת היא שבארץ יודעים ללמד כימיה אורגנית ועושים את זה טוב מאוד. אומנם במציעות מדי שנה אני נתקע בחוסר ידע עמוק בתחום כימיה אורגנית בקרב סטודנטים של כל המחלקות וכל המגמות. זה מפריע לי בהוראה של מקצועות אחרים. חוץ מזה זהו דבר מוזר ולא הגיוני מכיוון שלא ייתכן שבמדינה בעלת מסורת כה עשירה בתחום כימיה אורגנית דווקא מקצוע זה לא נקלט ע''י סטודנטים כל כך רבים.

בניסיון להבין את הפרדוקס שאלתי הרבה סטודנטים, קראתי ספרי לימוד ובדקתי סיכומים של ההרצאות שהם למדו. והתרשמתי שאצלנו בישראל קיימת בעיה בהוראת כימיה אורגנית. גם בתיכון וגם בהשכלה גבוהה לומדים כימיה אורגנית מתקדמת ומדלגים משום מה על כימיה אורגנית בסיסית, פשוטה והגיונית. אני מתקשה להסביר למה זה קורה, אבל לא הצלחתי לראות באף ספר או סיכומי הרצאות קורס של כימיה אורגנית בסיסית שהיה בו-זמנית גם פשוט וגם מקיף. אולי הדבר אינו אפשרי ברמת העיקרון? אני סבור שזה לא המצב. אינני כימאי אורגני ובוודאי אני מבין בתחום זה הרבה פחות ממרצים מכובדים של מקצוע זה. אבל לימדו אותי כימיה וזה יצא להם (וגם לי) די לא רע. ולכן אני משוכנע כי הוראת כימיה אורגנית בצורה פשוטה ומובנת אינה בלתי אפשרית.

אני רוצה לנסות לחבר קורס של כימיה אורגנית לא מתקדמת אלא בסיסית, פשוטה ואף מיושנת מאוד. במקרים רבים יסתפק סטודנט שאיננו סטודנט לכימיה אורגנית כמקצוע ראשי, בקורס זה ולא יהיה לו צורך להתעמק. במקרים אחרים גם סטודנט לכימיה יוכל - וזאת תקוותי - להשלים את החסר בבסיס ואז יהיה לו קל יותר להגיע לרמה יותר מתקדמת. זהו האתגר והשאיפה שלי. האם הדבר יצלח - הימים והקוראים יגידו.